BODY CHMELOVÉ STEZKY

6. Chmel jako chemická továrna

Chmel produkuje velké množství látek s lečivým, omamným nebo antiseptickým účinkem.Krom α – kyselin, které se využívají jako indikátory kvality chmele, je to více jak 200 druhů esenciálních olejů vytvářejících typickou chmelovou vůni, nebo flavonoidy, díky kterým má chmel protirakovinné vlastnosti.

GPS: N 50°19.726´,E 013°37.753´zobrazit na mapě

6. Chmel jako chemická továrna

Většina rostlin produkuje velké množství různých látek a chmel není výjimkou. S trochou nadsázky by se dal přirovnat ke specializované chemické továrně. Právě kvůli specifické chemické skladbě byl chmel domestikován a je využíván nejen pro výrobu piva, ale i v medicíně - například po vypití piva se α - kyseliny, obsažené v chmelu, rozkládají na látky působící uklidňujícím a lehce omamným účinkem (ne náhodou je blízkým příbuzným chmele konopí seté). Shodou okolností jsou tytéž kyseliny jednou ze zásadních komponent ovlivňujících chuť piva a jejich podíl je měřítkem kvality sklizně i hodnocení odrůd chmele. Jiným důležitým produktem metabolismu chmele jsou esenciální oleje: chmel jich produkuje stovky druhů a krom chutě piva díky nim sušený chmel silně voní: na Žatecku snadno poznáte konec léta, silná vůně chmele je cítit všude v krajině.
K čemu vlastně vůbec potřebuje chmel produkovat tolik energeticky náročných sloučenin? Vysvětlením je koevoluce býložravců a parazitů s rostlinou: většina zmíněných látek funguje jako specifické “zbraně” proti infekcím a okusováním, a mají proto často pozitivní vliv i na lidský organismus a působí antisepticky.

Přitom je velmi časté, že jsou tyto původně obranné látky využívány člověkem - z jiné oblasti třeba kapsicin obsažený v paprice, nebo široká škála značně toxických alkaloidů v čele s kofeinem.

Obdobné látky mohou i za aromatický odér chmelových hlávek: chmel obsahuje více jak 200 druhů aromatických olejů; nejnápadnější je myrcin a humulon - jejich charakteristická vůně je cítit v krajině právě v období sběru chmelových hlávek. Vysoký obsah flavonoidů - například xantohumolu - je zas předmětem zájmu medicínského průmyslu, jelikož pravděpodobně tlumí určité typy rakoviny.

Ještě jste chmelovou stezku nenavštívili?

Na každém stanovišti chmelové stezky se nachází QR kód, jehož naskenováním se dostanete na popis jednotlivých bodů stezky. Můžete se tak v klidu projít a přečíst si různé zajímavosti o chmelu a daném místě.

Průchod stezkou je na vlastní nebezpečí, nacházíte se v místech provozu těžké techniky Chmelařského institutu.

PROVOZOVATEL CHMELOVÉ STEZKY

Chmelařský institut s.r.o.
Kadaňská 2525
438 01 Žatec
www.chizatec.cz
+420 415 732 111
info@chizatec.cz

CHMELOVÁ STEZKA

Stekník, 438 01 Žatec

DOČESNÁ - DEGUSTACE PIV

Degustace piv při Žatecké DOČESNÉ ve Chmelařském institutu s.r.o.

- tradiční akce Chmelařského institutu pro zvanou odbornou i laickou veřejnost
- doprovodný program při Žatecké DOČESNÉ